Таблетите со јод се дистрибуираат во Киев

Од:

Таблетите со јод се делат во центрите за евакуација во Киев во случај на нуклеарен напад врз главниот град, соопшти градскиот совет, а пренесува Телеграф.

Властите во соопштението наведоа дека таблетите ќе им бидат дистрибуирани на жителите на областите загадени со нуклеарно зрачење доколку има потреба од евакуација.

Таблетите со калиум јод можат да помогнат во блокирањето на апсорпцијата на штетното зрачење ако се земаат непосредно пред или веднаш по изложувањето на нуклеарно зрачење.

Договорот дојде откако Кремљ во вторникот соопшти дека не сака да се вклучи во „нуклеарната реторика“ што ја шири Западот по медиумските извештаи дека Русија се подготвува да ја покаже својата подготвеност да користи нуклеарно оружје во конфликтот со Украина.

Во понеделникот беше објавено дека воената алијанса на НАТО ги предупредила членките дека Владимир Путин ќе ја покаже својата подготвеност да користи нуклеарно оружје со спроведување на нуклеарна проба на границата со Украина.

„Западните медиуми, западните политичари и шефовите на држави во моментов се ангажираат во многу вежби на нуклеарна реторика. Ние не сакаме да учествуваме во тоа“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Би можело да ве интересира

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренаa во воздух браната во Херсон

Руските војници се жалат: „Избришани се цели полкови“

Горан Наумовски

Гладков: Соборивме цели над Белгород

Горан Наумовски

Зеленски: Евакуираме луѓе од поплавените подрачја, Русите гранатираат и евакуациони места

Горан Наумовски

Пригожин повторно се заканува, тврди дека ќе оди до Москва: „Ви давам две недели или ние тргнуваме“

Најмалку 5.000 луѓе се евакуирани од поплавените подрачја во областа Херсон