СЗО: Трет ден по ред имаме рекорден број заразени од коронавирус

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден по ред.

Според статистиките на СЗО, во саботата беа потврдени 465.319 заразени, во петокот 449.720 а во четвртокот 437.247 нови инфекции на коронавирус, пренесе агенцијата АФП.

Се додава дека овие податоци, сепак, не ја даваат вистинската слика на пандемијата, бидејќи на бројките влијае бројот на тестовите кои се спроведуваат.

Северната хемисфера се наоѓа во „критичен момент“ од пандемијата, предупреди во петокот директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус, оценувајќи дека преголем број земји бележат експоненцијален раст на бројот на заразите, а се уште е октомври. Се смета дека следните месеци ќе бидат особено тешки.

Би можело да ве интересира

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Албанија: 800 заразени и 18 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

ВИДЕО: Заштитна маска од бело злато и дијаманти се продава во Русија

Жарко Настоски

Писма со закани до експертите за Ковид-19 во Холандија

Жарко Настоски

Фаучи за извини за изјавата дека Британија пребрзо ја одобрила вакцината

Ана Ололовска

„Вијести“: Црна Гора и натаму на второ место по бројот на заразени на милион жители во светот

Ана Ололовска