СЗО стравува од појава на колера во Мариупол

Од:

Светската здравствена организација се подготвува за потенцијално избивање колера во Мариупол, каде се оштетени голем број инфраструктурни објекти. Тоа го изјави синоќа менаџерката на СЗО за инциденти во Украина, Дорит Никан.

dobivaj vesti na viber

– Многу цевки се оштетени, а добиваме информации од терен дека се измешани канализацијата и водата за пиење, појасни Никан.

Како што таа истакна, СЗО ова го оценува како огромна закана од појава на многу инфекции, вклучително и колера.

Беше нагласено оти се подготвуваат вакцини за колера, постои соработка со невладини организации и партнери, кои можат да дојдат во Мариупол да им дадат поддршка на луѓето.

Би можело да ве интересира

Емануел Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

Русија: Украинци дигнаа во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарката Курск

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Експлозиите на Крим се саботажа,тврди Москва

А1он

Путин: САД се виновни за продолжувањето на конфликтот во Украина

А1он

Хрватот заробен во Украина се изјасни за невин и дека не се борел против руските сили

Ана Ололовска