СЗО: Се очекува пораст на нови случаи на заразени од коронавирус во Кина

Од:

Случаите на новиот коронавирус веројатно ќе продолжат да растат во Кина и премногу е рано да се процени неговата сериозност, изјави денеска портпаролот на Светската здравствена организација, Тарик Јашаревиќ.

– Фокусот не е толку многу на бројот на случаи, за кои знаеме дека ќе се зголемат, рече Јашаревиќ.

Тој посочи дека кинеските власти досега официјално пријавија 830 заразени и 25 смртни случаи.

– Се уште е рано да се оцени колку вирусот е сериозен, рече Јашаревиќ.

СЗО и нејзината мрежа на експерти ги разгледуваат третманите за вакцини против вирусот МЕРС како можна употреба за новиот коронавирус.

Би можело да ве интересира

СЗО: Коронавирусот има потенцијал на пандемија, не е време за страв, туку за акции

А1он

Кинеските авиокомпании нудат авионски билети и за четири долари

Иран им забрани на Кинезите влез во земјата поради коронавирусот

А1он

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Кинескиот град Шенжен ќе забрани конзумација на кучиња и мачки поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Ханс Клуге од СЗО: Без паника за коронавирусот, да се следат препораките за заштита

Ана Ололовска