СЗО: Рекорден дневен скок на новозаразени со коронавирус во светот, регистрирани 212.326 нови случаи

Од:

Светската здравствена организација соопшти дека во последните 24 часа во светот се регистрирани нови 212.326 случаи на коронавирус, што е рекордно дневно зголемување на бројот на нови случаи.

Најголем дневен скок, според бројот на заразени лица, имаат САД, Бразил и Индија, пренесуваат британските медиуми.

Претходниот рекорд, според бројот на инфицирани на дневна основа – 189.077, беше регистриран на 28 јуни.

Секој ден од Ковид-19 во светот умираат околу 5.000 лица.

Повеќе од 11 милиони лица ширум светот се заразени од вирусот од почетокот на епидемијата, а повеќе од половина милион веќе умреа.

Би можело да ве интересира

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

СЗО: Загадувањето на воздухот е полошо отколку што мислевме

Ана Ололовска

СЗО: Пониските нивоа на загаденост на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето

А1он

Германија го предложи Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

А1он

СЗО регистрира пад на новите случаи на Ковид-19 во светот

СЗО препорачува зголемување на акцизата за алкохол во Европа заради борба против ракот

А1он