СЗО: Постојните вакцини треба да не штитат од потешки симптоми на заразата со омикрон

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека верува дека постојните вакцини „ќе продолжат да спречуваат сериозни болести“ во случај на инфекција со омикрон.

СЗО минатата недела соопшти дека новиот вид на Ковид-19 е „загрижувачка варијанта“, но портпаролката на СЗО, Маргарет Харис, оцени дека омикрон не е сој што треба да предизвикува „паника“.

Харис за Би-Би-Си изјави дека целта на мерките е да се крене внимателноста меѓу државите, „но дека не треба да претеруваме“.

Здравствените експерти наведуваат дека новата варијанта на коронавирусот – омикрон сега станува доминантна во Јужна Африка и предизвикува нагло зголемување на новите инфекции.

Би можело да ве интересира

Подваријанта на омикрон се шири низ Европа

Патничка одбила да носи маска по полетувањето, па авионот се вратил на аеродромот за полицијата да ја уапси

А1он

Рубљев призна дека за Австралија Опен пристигнал позитивен на Ковид-19

А1он

Од 1 февруари во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

А1он

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он

Во Шведска рекордни речиси 40.000 новозаразени за еден ден

А1он