СЗО: Порастот на заразени во Кина не би требало да има поголемо влијание врз Европа

Од:

Зголемувањето на бројот заразени со коронавирус во Кина не би требало да има „значително“ влијание врз Европа бидејќи варијантите што циркулираат таму веќе се присутни во европскиот регион, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

„Не се очекува сегашното зголемување во Кина да има значително влијание врз епидемиолошката ситуација на Ковид-19 во европскиот регион“, рече регионалниот директор на СЗО Ханс Клуге на онлајн прес-конференција.

Тој ги повика европските земји да преземат само „соодветни и недискриминаторски” мерки кон патниците од Кина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американски разорувач влегол во водите на Јужното кинеско море

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска

Тајванскиот министер испрати порака до Кина и Русија: „Ние не сме идиоти“