СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

Од:

Новата варијанта на коронавирус – Омикрон е идентификуван во 38 земји ширум светот, но досега не се пријавени смртни случаи, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

dobivaj vesti na viber

– Немам никакви информации за смртни случаи поврзани со Омикрон, рече портпаролот на СЗО Кристијан Линдмаер во.

Шефица на техничкиот тим во одделот за итни случаи на СЗО Марија Ван Керхове информира дека Омикрон е регистриран во 38 земји.

СЗО соопшти дека потребни се неколку недели за да се добие попрецизна слика за потенцијалното влијание на Омикрон, за да се одреди степенот на заразност, јачината на вакцините, како функционираат тестовите и третманите.

– Прелиминарните податоци се чини дека укажуваат на поголема зараза, а тоа е главно сè што знаеме досега, рече Линдмаер.

Директорот на СЗО за итни ситуации Мајкл Рајан рече дека организацијата ќе ги добие одговорите што му се потребни на светот.

– Сега треба да имаме доверба во науката, да бидеме трпеливи и да не се плашиме. И засега не е неопходно да се менуваат вакцините што ги користиме, рече Рајан и апелираше до луѓето да се вакцинираат.

Сепак, тој додаде дека сега се прави многу за да се види како тие вакцини би можеле да се променат доколку треба да се променат.

Новата варијанта на вирусот, која СЗО го опиша како загрижувачка, првпат беше пријавена во јужна Африка на 24 ноември.

Иако првите инфекции надвор од јужна Африка беа главно поврзани со луѓе кои патуваа во регионот, во САД и Австралија се појавија првите случаи на локално пренесување.

СЗО процени дека е „голема“ веројатноста Омикрон да се прошири на глобално ниво, иако остануваат многу непознаници.

Портпаролот на СЗО потсети дека денес најголем број случаи на Ковид-19 се предизвикани од варијантата Делта.

– Рестрикциите воведени во многу земји пред само две недели беа воведени поради зголемениот број случаи поврзани со Делта варијантата, не треба да го заборавиме тоа, рече портпаролот на СЗО.

Би можело да ве интересира

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Директорот на Фајзер позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

А1он

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска