СЗО: Над 687 илјади заразени со новиот коронавирус во Европа

Од:

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Европа надмина 687.000, а над 62.000 лица починаа.

Ова го изјави денеска на брифинг во Копенхаген, пренесуван во живо преку Фејсбук, директорот на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

– Според податоците пристигнати до утрово, регистрирани се 687.236 случаи (на инфекција). Со жалење информираме дека починале 62.824 луѓе, рече тој.

Би можело да ве интересира

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Ана Ололовска

Министерка од Мадагаскар сменета заради изразена недоверба во чајот од пелин

Ана Ололовска

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Ана Ололовска

Преглед на состојбата со коронавирус во светот

А1он

Тедрос: Пандемијата ја прекина вакцинацијата против опасни болести

А1он

Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

А1он