СЗО ќе го проучи кинеското истражување за новиот свински грип

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) внимателно ќе го проучи кинеското истражување за новиот свински грип, изјави нејзиниот портпарол, додавајќи дека наодите укажуваат на важноста од набљудување на вирусот за време на пандемијата на Ковид-19, пренесоа британските медиуми .

„Новиот вирус, откриен кај свињите во Кина, станува се позаразен за луѓето, а ситуацијата во овој случај мора внимателно да се следи во случај вирусот да стане потенцијална пандемија“, се наведува во истражувањето.

СЗО соопшти дека внимателно ќе ја проучи студијата и дека ќе остане будна во врска со ситуацијата со грипот и дека соработката и размената на информации во овој поглед е од огромно значење.

Би можело да ве интересира

СЗО: Британскиот тип на коронавирусот откриен во 70 земји

Жарко Настоски

СЗО ги советува бремените жени да не ја примаат вакцината на Модерна, освен ако се навистина загрозени

Ана Ололовска

СЗО следната недела ќе разгледува одобрување на две кинески вакцини

Жарко Настоски

СЗО: Во Израел секој петти човек е веќе вакциниран, а Палестинците не добиле ниту една доза

Жарко Настоски

СЗО: Светот е соочен со катастрофален морален неуспех во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО: Примената вакцина не треба да биде услов за патување во странство

Жарко Настоски