СЗО ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон

Од:

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон како дополнителна доза.

dobivaj vesti na viber

– Специјална вакцина против коронавирус, адаптирана за сојот Омикрон, може да се користи како засилувачка доза за зајакнување на имунитетот, соопшти денеска во Светската здравствена организација (СЗО).

Таквата вакцина, според достапните податоци, може да им користи на оние кои веќе се целосно вакцинирани против Ковид-19.

Производителите на вакцини како Модерна и Фајзер развиваат потенцијална дополнителна доза од новата генерација, која ќе го таргетира не само оригиналниот сој, туку и сојот Омикрон.

Модерна минатата недела соопшти дека новата верзија на нејзината вакцина покажала подобар имунолошки одговор против омикрон од оригиналната верзија. Европската медицинска агенција неделава почна со тестирање на вакцините на Модерна и на Фајзер адаптирани на сојот Омикрон.

Вакцините ќе можат да се употребуваат откако ќе биде одобрена нивната примена во итни случаи или кога ќе ја одобрат надлежните регулаторни тела.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Грција почнува имунизација со вакцини за новите подваријатни на Омикрон

А1он

СЗО повеќе не препорачува две терапии против коронавирусот

Ана Ололовска

Во Грција потврден првиот случај на „Кентаур“, нова подваријанта на Омикрон

А1он

СЗО: Од долгиот ковид се погодени 17 милиони Европејци

А1он

СЗО ги следи случаи на „мистериозна болест“ во Аргентина

Ана Ололовска

ЕМА: Не знаеме какви соеви на Ковид-19 ќе се појават зимава

А1он