СЗО испраќа експерти во Конго да ја спречат сексуалната експлоатација

Од:

Светска здравствена организација (СЗО) вети дека ќе испрати експерти кои би требало да ја спречат сексуалната експлоатација на 10 локации.

Одлуката е донесена по големиот скандал во Конго, каде персонал на СЗО е обвинет за сексуално злоставување на жени.

Голем број западни донатори на хуманитарна помош побараа од СЗО да покрене детална независна истрага, која треба да утврди како се случил скандалот.

Околу 83 лице во Конго кои помагаа во текот на пандемијата со ебола, од кои една четвртина работеа за СЗО, се вмешани во сексуална експлоатација и злоставување на жени во периодот од 2018 до 2020 година, соопшти минатата недела независна комисија.

Би можело да ве интересира

СЗО: Крвната плазма не треба да се користи за лекување на пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО: Лицата заразени со сојот Омикрон обично имаат поблага форма на болеста

Ана Ололовска

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он