СЗО ги следи случаи на „мистериозна болест“ во Аргентина

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) следи неколку случаи на пневмонија од непознато потекло во Аргентина, каде досега се регистрирани три смртни случаи.

dobivaj vesti na viber

Десет случаи се поврзани со приватна клиника во северозападниот аргентински град Сан Мигел де Тукуман, соопшти Панамериканската здравствена организација, регионалната канцеларија на СЗО.

Негативни се сите досегашни направени тестови за познати респираторни вируси и други вирусни, бактериски и габични агенси, а властите ја отфрлаат можноста за Ковид-19, се наведува во соопштението, пренесува „Скај Њуз“.

Мајкл Остерхом, експерт за заразни белодробни заболувања од Универзитетот во Минесота, смета дека причината за болеста може да биде нешто што пациентите го вдишувале, бидејќи белите дробови на пациентите во голема мера се погодени од инфекцијата.

Според него, понекогаш се јавуваат „мистериозни болести“, а најчесто се објаснуваат со локални причини кои генерално немаат пандемични импликации.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО: Најмалку 15.000 смртни случаи во Европа поради жештини

Ана Ололовска

СЗО: Колерата се шири низ Либан

Аргентинскиот претседател отпатува на средба со новоизбраниот бразилски колега

Горан Наумовски

СЗО: Првпат после неколку години, се зголемува бројот на заболени од туберкулоза

СЗО ја објави првата листа на причинители на габични инфекции

А1он

СЗО: Поради недостиг, да се користи само една доза од вакцината против колера

Ана Ололовска