„Свисмедик“: 91-годишниот пациент од Луцерн не починал поради примената вакцина

Од:

Нема каузална врска меѓу смртта на 91-годишното лице од Луцерн и вакцината што ја примило против Ковид-19, соопшти денеска швајцарскиот институт за лекови „Свисмедик“, додавајќи дека починатото лице имало повеќе болести.

Швајцарските медиуми денеска јавија дека едно лице кое било вакцинирано на 24 декември во институција за лица со деменција, починало вчера.

Истрагата спроведена од кантоналните здравствени власти на Луцерн и „Свисмедик“ утврдиле дека веројатно нема врска меѓу смртта и вакцината против Ковид-19, се наведува во соопштението на „Свисмедик“, пренесено од британските медиуми.

Во швајцарскиот кантон Луцерн вчера почина лице кое само пред неколку дена било вакцинирано против коронавирусот.

Надлежната Дирекција за здравство ја потврди смртта на лицето кое било вакцинирано, но, според претходното пишување на веб-страницата „Цајтпункт“, не е утврдено дали постои поврзаност помеѓу вакцината и причината за смртта.

Би можело да ве интересира

Вакцините се речиси сигурно помалку ефикасни против новиот вид на коронавирусот, тврди британски биолог

Истражување: Вакцината Фајзер дава најсилен имунолошки одговор, Русите ги оспоруваат резултатите

Катерина Павлова-Николовска

Швајцарија забрани гостински навивачи на фудбалските стадиони

А1он

ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Поради делта варијантата ќе треба да биде вакцинирано 90 проценти од населението

Катерина Павлова-Николовска

Швајцарија деблокира 1,2 милијарда евра за сиромашните земји-членки на ЕУ