Светските медиуми во борба против лажните вести поврзани со коронавирусот

Од:

Меѓународните јавни сервиси ја истакнаа својата улога во борбата против ширењето на дезинформации во врска со смртоносниот вирус.

Во денешното заедничко соопштение, на седумте јавни сервиси од САД, Европа, Канада, Јапонија и Австралија, се истакнува дека нивните редакции „се мобилизирале во борбата против ширење, посебно на социјалните мрежи, на лажни вести за болеста и нејзино лекување“.

Јавните сервиси – Франс медиа монд, Дојче веле, Би-Би-Си ворлд сервис, НХК ворлд, Си-Би-Ес Радио Канада и Еј-Би-Си Австралија и американската агенција Глобал медиа, во чии рамки работат и Гласот на Америка и Радио Слободна Азија, наведуваат дека забележале зголемен број на слушатели за време на пандемијата.

Тие истакнуваат дека повеќе од една милијарда луѓе секоја недела ги следат нивните емисии.

Би можело да ве интересира

Косово ги заострува мерките против Ковид-19, не прогласува вонредна состојба

Ана Ололовска

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Нови 87 случаи на коронавирус во Црна Гора

Ана Ололовска

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

Ана Ололовска

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска