Светските лидери ќе испраќаат видеозаписи наместо физички да се собираат во ОН во септември

Од:

Светските лидери ќе испраќаат видеозаписи наместо физички да се собираат во ОН во септември поради пандемијата со новиот коронавирус. Така одлучи Генералното собрание на Светската организација.

Годишната средба на високо ниво беше разгледувана како недела за одбележување на 75-годишнината на таа органзиација, но генералниот секретар Антонио Гутереш во мај предложи лидерите да испратат видео изјави поради можни проблеми со патувањето, за што членките се согласија

„Секоја држава-членка, држава набљудувач и Европската унија можат да достават претходно снимена изјава од шеф на државата, заменик претседател, шеф на Владата, министер или заменик-претседател, за да се емитува во салата на Генералното собрание по воведувањето на физички присутен претставник“, се наведува во одлуката.

Стотици настани се случуваат и на маргините на дебатата во ОН, но претседателот на Генералното собрание Тијани Мухамед-Банде ги охрабрува земјите во писмото „да ги преместат сите споредни настани на виртуелни платформи за да се ограничи бројот на луѓе во зградата на ОН“.

Би можело да ве интересира

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Ана Ололовска

ОН: Силни сме само онолку колку што е силна нашата најслаба алка

Ана Ололовска

Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата

Ана Ололовска

Гутереш на Генералното собрание на ОН ќе се заложи за општо помирување во светот до крајот на годината

Ана Ололовска

Гутереш: Пандемијата ги зголеми ризиците по мирот во светот

Ана Ололовска

Помпео најави обраќање на САД до ОН во следната недела за санкции кон Иран

Ана Ололовска