Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година

Од:

Дополнителната, засилувачка доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, е мислењето на претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих Монтгомери, кое го истакна во интервју за весниците на германската медиумска група „Функе“.

-Засилувачката доза на вакцината го зајакнува имунолошкиот систем. Но, не знаеме точно колку долго ќе трае пандемијата. Можеби вакцината треба да се дава секоја година, рече докторот.

Монтгомери го поддржа воведувањето зелени сертификати за вакцинација со рок на важност што ќе истече во одреден момент доколку граѓанинот навреме не изврши ревакцинација.

Првите вакцини против коронавирусот беа направени лани во декември во Германија, а граѓаните кои ги добија вакцините се уште имаат валидни потврди.

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот го идентификуваше новиот сој Б.1.1.529, пронајден во Јужна Африка, и го именува со грчката буква омикрон. СЗО во соопштението кажува дека оваа варијанта на коронавирусот „има голем број мутации, од кои некои се загрижувачки“.

Би можело да ве интересира

Патничка одбила да носи маска по полетувањето, па авионот се вратил на аеродромот за полицијата да ја уапси

А1он

Рубљев призна дека за Австралија Опен пристигнал позитивен на Ковид-19

А1он

Од 1 февруари во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

А1он

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он

Во Шведска рекордни речиси 40.000 новозаразени за еден ден

А1он

Дневно во светот три милиони новозаразени со Ковид-19

А1он