Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

Од:

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис на долговите на некои земји може да доведе до зголемување на сиромаштијата.

Малпас рече дека проблемите со долговите стануваат сè почести, особено во земји како Чад, Ангола, Етиопија и Замбија, на кои им се заканува сиромаштија.

Тој рече дека е задоволен од напредокот на разговорите за суспензијата на отплата на долгови, но треба да се направи уште многу.

– Намалувањето на долговите и транспарентноста ќе овозможат продуктивни инвестиции, што е клучно за постигнување порано, посилно и потрајно закрепнување, им рече Малпас на лидерите на Г20 на видео-конференцискиот Самит.

Би можело да ве интересира

Заев пред претставниците на Светска банка: Владините мерки ги ублажија последиците од кризата

Жарко Настоски

Мерките на Владата ја намалуваат сиромаштијата, според истражувањето на „Finance Think“

Ана Ололовска

Бесими: Со Светска банка се разговара за тоа како да го подобриме системот за управување со финансиите

Жарко Настоски

Кризата предизвикана од Ковид-19 ја зголемува сиромаштијата

Ана Ололовска

Светска банка: Пандемијата силно ги погодува економиите од Западен Балкан

Жарко Настоски

Светска банка: Ковид пандемијата силно ја погоди С.Македонија, економската активност ќе се намали 4,1 отсто

Ана Ололовска