Сунитските џихадисти зазеле уште два града во источната ирачка провинција Дијала

Од:

Сунитските џихадисти од групата „Исламска држава во Ирак и Левантот“ ноќеска зазеле два града во источната провинција Дијала, откако силите за безбедност го напуштиле своите позиции, пренесоа британските медиуми.

Во раце на бунтовниците паднале Џалаула и Саадија, како и уште неколку помали населби околу планината Химрин, во кои долго време се кријат радикалните елементи.

Курдските сили за безбедност го засилеле обезбедувањето на канцелариите на својата политичка партија, пред џихадистите да влезат во Џалаула. Меѓу нив немало конфронтација, дополнуваат британските медиуми.

Ирачката армија со артилерија ги гаѓа Саадија и Џалаула од блискиот град Мукдадија, провоцирајќи десетици семејства да избегаат кон градот Ханикин, на иранската граница.

Џихадистите од ИДИЛ претходно неделава го зазедоа вториот по големина град во Ирак Мосул и од тогаш напредуваат кон Багдад.

Американскиот претседател Барак Обама се закани со воздушни напади врз сунитските бунтовници, кои сакаат да формираат сопствена држава во Ирак и Сирија.

Курдите, кои управуваат со автономија на северот од Ирак, го искористија хаосот и ја проширија својата територија, утврдувајќи контрола врз богатиот со нафта град Киркук и други места надвор од официјалните граници на нивниот автономен регион, посочуваат британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

seventeen − eight =