Сунак и Трус во трка за лидер на британската Конзервативна партија

Од:

Доскорешниот министер за финансии Риши Сунак и актуелната шефицата на дипломатијата Лиз Трас, по петата рунда гласање на пратениците, се двата кандидати за лидерското место во британската Конзервативна партија.

dobivaj vesti na viber

Во денешниот последен круг од гласањето на ториевците во Парламентот за наследник на Борис Џонсон на лидерското место во британската Конзервативна партија и на премиерската функција, министерката за трговија Пени Мордон доби 105 гласа, Трас 113, а за Сунак гласаа 137 пратеници.

Досега гласаа пратениците од Конзервативната партија, при што беа елиминирани кандидатите кои освоија најмал број гласови. Сега кога останаа двајца кандидати нема да одлучуваат пратениците туку сите 180.000 членови на Конзервативната партија. Името на победникот ќе биде објавено на 5 септември.

Британскиот премиер Џонсон на 7 јули објави дека се повлекува од функцијата шеф на Владата и партијата, откако повеќе од 50 членови на Владата поднесоа оставки, незадоволни од неговото одбивање да се повлече по неколку скандали. Меѓу нив беше и Сунак, кој поднесе оставка два дена пред Џонсон.

Жестоката кампања за наследникот на Џонсон ги разоткри длабоките поделби во Конзервативната партија на крајот од неговото владеење.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Катерина Павлова-Николовска

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Ана Ололовска

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска