Сунак: Британија ќе ја поддржува Украина до одлучувачката победа на бојното поле

Од:

Британскиот премиер Риши Сунак во обраќање во Парламентот на Велика Британија нагласи дека ќе продолжи „да ја поддржува Украина за да обезбеди одлучувачка воена победа на бојното поле оваа година“.

– Агресијата на рускиот претседател Владимир Путин на ниту еден начин не може да се протолкува како успешна и затоа ја забрзавме и ја зголемивме нашата воена поддршка за Украина, рече Сунак.

Британскиот крал Чарлс Трети денеска на аудиенција ќе го прими украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој денеска пристигна во посета на Велика Британија.

Даунинг стрит соопшти дека се очекува украинскиот претседател да се сретне со британскиот премиер Риши Сунак. Зеленски, исто така, треба да се обрати во британскиот парламент и да се сретне со украински војници кои моментално се на обука во Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Сунак ја реконструираше Владата и воведе четири нови министерства

Горан Наумовски

Тајмс: Британскиот премиер Сунак денеска ќе објави промени во владата

Горан Наумовски

Медведев и порача на Британија да и ги врати Фокландските острови на Аргентина

А1он

Сунак: Заврши „златната ера“ во односите со Кина

А1он

Британскиот премиер: Ракетата немаше да падне врз Полска доколку Русите не извршија инвазија

А1он

Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

А1он