Судири во Ерменија, претрес во канцеларијата на опозицискиот лидер

Од:

Во ерменскиот главен град Ереван избија судири меѓу полицијата и демонстранти, за време на протестите кои биле организирани откако припадниците на безбедносните сили извршиле претрес во канцеларијата на лидерот на главната опозициска партија.

Повеќе од 90 учесници на протестот се уапсени во судирите пред седиштето на Националната безбедносна служба на Ерменија.

Истрагата против лидерот на Просперитетна Ерменија, Гагик Царукјан утврди дека тој е осомничен за вмешаност во нелиценцирани коцкарски активности, оштетувајќи го на тој начин буџетот.

Царукјан тврди дека таквите обвинувања се политички мотивирани.

Неговата партија има 25 места во Парламентот, кој брои 132 пратеника.

Би можело да ве интересира

Русија побара веднаш прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија

Ана Ололовска

Најмалку 39 лица убиени во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Ана Ололовска

Долгата историја на војната за Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Ерменски амбасадор тврди дека борци од Блискиот Исток влегуваат во битката за Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Продолжуваат судирите во Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Светските лидери бараат прекин на судирите во Нагорно Карабах

Ана Ололовска