Судири помеѓу Палестинците и израелските војници во Западен Брег

Од:

Палестинците денеска се судрија со израелските војници во Западен Брег, еден ден по конфликтот на границата меѓу Појасот Газа и Израел, при што загинаа десетици луѓе.

dobivaj vesti na viber

На местото на судирот има густ чад од запалени гуми. Палестинците фрлаа камења врз изреалските војници, кои одговорија со солзавец.

Околи 200 Палестинци денеска протестираа во Витлеем, додека во Рамалах се собраа сто луѓе.

Палестинците денеска одбележуваат „накбу“ односно 70 години од масовното раселување за време на создавањето на државата Израел.

Протестите организирани поради дислоцирањето на Амбасдата на САД од Тел Авив во Ерусалим вчера прераснаа во насилство при што се убиени најмалку 58 Палестинци, а повредени се околу 2.700 лица.

Би можело да ве интересира

Конфликт меѓу израелски војници и Палестинци на светилиште на Западниот Брег

Убиен 25-годишен Палестинец при конфликт во Џенин

Ана Ололовска

Демократи од Сенатот бараат учество на САД во истрагата за убиството на новинарката на Ал Џазира

Ана Ололовска

ОН повикаа на целосно укинување на израелската блокада на Појасот Газа

Ана Ололовска

Претепан палестински новинар кој работи за иранската новинска агенција

А1он

Израелските сили убија Палестинец во судири на Западниот Брег

А1он