Судири на азербејџанско-ерменската граница

Од:

Најмалку двајца азербејџански војници загинаа, а петмина се повредени откако ерменската армија денеска ги гранатираше позициите на војската на Азербејџан.

Според азербејџанското Министерство за одбрана, во судирот на границата со Јемен има жртви и на двете страни и дека се уште траат борбите.

Судирите помеѓу Азербејџан и Ерменија почнаа во 1988 година кога автономната област Нагорно-Карабах прогласи независност од тогашната советска република Азербејџан.

Во септември 1991 година прогласена е Република Нагорно-Карабах. Азербејџанските власти во подоцнежниот воен судир ја изгубија контролата врз Нагорно-Карабах

Од 1992 година се водат преговори за мирно решавање на судирот во рамките на Минската група на ОБСЕ. Азербејџан инсистира на зачувување на својот територијален интегритет, а Ерменија ги брани интересите на непризнаената република, бидејќи Република Нагорно-Карабах не е дел од преговорите.

Би можело да ве интересира

Пашинијан: Турција да биде спречена да се вклучи во конфликтот

А1он

Баку: Ослободивме неколку стратешки точки во Нагорно-Карабах

А1он

Ерменија во денешните судири во Нагорно-Карабах уништила 10 тенкови, 4 хелкиптери и 15 беспилотни летала на Азербејџан

А1он

Акар: Ерменија веднаш да ги прекине провокациите кон Азербејџан, Анкара го поддржува Баку

А1он

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ, по денешните судири во Нагорно Карабах

А1он

Москва за ситуацијата во Нагорно Карабах: Веднаш да прекине огнот

А1он