Судир на два авиона во Амстердам

Два патнички авиона се судрија на пистата на аеродромот во Амстердам.

Како што објавија медиумите, судирот се случил на аеродромот Шипхол меѓу авионите на компаниите „Изи џет“ А320 и на „КЛМ“ Боинг 737-800.

Двете летала се оштетени, а патниците се безбедно евакуирани.

Компанијата „КЛМ“ моментно се обидува на своите патници да им обезбеди друг авион за да го продолжат патувањето кон Мадрид.

Би можело да ве интересира

Холандската Влада ја прифаќа одлуката на Врховниот суд за делумната одговорност за Сребреница

Врховниот суд на Холандија потврди дека земјата е делумно одговорна за убиствата во Сребреница

Ана Ололовска

Во училиште во Холандија затворено игралиште за деца оти биле прегласни

Холандските железници ќе им платат отштета на жртвите на Холокаустот

Отстранет проблемот со телекомуникациите во Холандија, не станува збор за хакерски напад

Ана Ололовска

Лажна вест го обиколи светот: На холандската тинејџерка не и била одобрена евтаназија

Ана Ололовска