Судир меѓу полицијата и демонстранти во Ереван, најмалку 60 повредени

Од:

Најмалку 60 лица се повредени во синоќешните судири меѓу полицијата и повеќе илјади поддржувачи на опозицијата во Ереван, кои се пренесени во пет болници во главниот град, изјави портпаролката на ерменското Министерство за здравство, Анаит Ајтајан.

Неколкумина демонстранти се повредени во близина на зградата на полицијата, каде од 17 јули група вооружени напаѓачи држат заложници.

Во центарот на Ереван синоќа се собраа над 4.000 лица, а неколку стотици од нив тргнаа кон зоната на преземената полициска зграда. Полицијата употребила шок бомби за да ги растера демонстрантите.

Судирите започнаа на протестите кои се организираат секоја вечер во знак на поддршка, откако на 17 јули беше преземена полициската зграда во Ереван од страна на проопозициска група, со барање за ослободување на истакнат локален опозиционер и оставка на претседателот и Владата.

– Ерменската полиција, исто така, имаше престрелка со групата од 29 вооружени напаѓачи, при што тројца од се повредени – истакна портпаролот на полицијата, Ашот Агароњан.

Други петмина напаѓачи беа повредени во претходна престрелка со полицијата. Шестмина се хоспитализирани, а двајца добиваат медицинска помош во зградата која е под нивна контрола од екипа на брза помош, која е киднапирана по нејзиното пристигнување

Би можело да ве интересира

Жител на тетовско им кажувал на луѓе дека е полициски инспектор, некој им јавил на вистинските полицајци

Жарко Настоски

ВИДЕО: Полицаец трчаше по автомобил за да го застане, откако гостиварец се обиде да му избега

Ландов

Дел од грчките полицајци ќе носат камери на униформите

Жарко Настоски

Спасовски: Горд сум што има повеќе жени во полицијата и во командните структури

Жарко Настоски

Пратеник од Алијанса на Албанците направил скандал на Блаце: мавтал со дипломатски пасош за преку ред да влезе во Македонија

Кристијан Ландов

Пандов за „А1он“: Некој јави дека политичар седи во кафеаната, ќе си ја платам казната

Маја Илиевска-Пачемска