Судењето за отповикување на Трамп е закажано за в понеделник во Сенатот

Од:

Претставничкиот дом на САД во понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го за поттикнување бунт.

Со тоа ќе почне судска постапка што може да му ја „затвори вратата“ за повторно да се кандидира на претседателски избори, изјави денеска лидерот на мнозинството во сенатот, Чак Шумер.

– Претставничкиот дом ќе достави член за отповикување во Сенатот. Сенатот ќе спроведе судење за отповикување на Доналд Трамп. Тоа ќе биде целосно судење. Ќе биде праведно судење, рече Шумер во Сенатот.

Би можело да ве интересира

САД: Трпеливи сме со Иран, ама тоа има граници

Жарко Настоски

Новата американска власт ќе подели 25 милиони маски

Жарко Настоски

Ромни: Ако Трамп се кандидира на следните избори, Републиканците ќе го поддржат

Жарко Настоски

САД се враќаат во Советот за човекови права на ОН како како полноправна членка

Жарко Настоски

Судија од Тексас ја блокираше наредбата на Бајден, САД можат да продолжат со депортација на имигранти

Жарко Настоски

Кина е страшен противник и клучно е САД да ја победи, вели идниот директор на ЦИА

Жарко Настоски