Судар на два воза во Австрија, избувна и пожар

Од:

Рано изутринава во Австрија се случи железничка несреќа, откако се судрија два товарни воза.

Несреќата се случила утрово во 4 часот и 23 минути во реонот на станицата Фурниц, кај Вилах.

Еден од товарните возови влечел цистерна натоварена со лесно запалив керозин, што предизвикало пожар на неколку вагони, кој е под контрола на пожарникарите.

Од еден вагон истекоа 64.000 литри керозин, па експертите се на терен да преземат соодветни мерки.

И двајцата машиновозачи се спасени и со полесни повреди се пренесени во болница, јавуваат австриските медиуми.

Локалните и меѓуградските возови ќе бидат пренасочени, а постојките Фирниц и Нојхаус/Гајл нема да сообраќаат.

Би можело да ве интересира

Трагедија во Австрија: Количка со две бебиња падна по стрмна падина, едно дете загина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Тројца загинати во пожар во болница кај Виена

Ана Ололовска

„Хајл Хитлер“ на разглас – шокирани патници во австриски воз

Грозоморно убиство во Виена: 10 мажи ја опколиле жртвата, со мачета му ги сечеле нозете и рацете и побегнале

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Австрија изложена на критики поради издавање визи на руски пратеници кои се под санкции на ЕУ