Суданскиот државен обвинител бара распит на Башир

Од:

Суданскиот државен обвинител нареди распит на соборениот претседател Омар ал Башир поради сомневања за финансирање тероризам и перење пари, јавија светските агенции повикувајќи се на неименувани судски извори во Судан.

Државниот обвинител во април покрена истрага против Башир поради обвиненија за перење пари и поседување големи суми странски валути без докази за нивното потекло.

Во куфери во куќата на Башир беа пронајдени големи количини пари.

Безбедносните служби пронајдоа евра, долари и судански фунти во вкупен износ од преку 130 милиони американски долари.

Суданската армија со собори Башир од власт на 11 април, после четири месеци улични демонстрации против неговото 30-годишно владеење.

Би можело да ве интересира

Суданскиот Суверен совет положи заклетва

Ана Ололовска

Во поплави во Судан загинаа 46 луѓе

Ана Ололовска

Во Судан постигнат договор за поделба на власта

Татјана Ташкова

Судењето за корупција против поранешниот судански претседател закажано за 17 август

ВИДЕО: Нови протести на суданските ученици поради насилството на безбедносните сили

Татјана Ташкова

Петмина ученици загинаа на протестите во Судан

Ана Ололовска