Суданската армија и опозицијата со договор за формирање заеднички совет

Од:

Владејачкиот Воен совет и опозицијата во Судан постигнаа договор за формирање нов совет што земјата ќе ја води до следните избори, и во кој ќе бидат воени и цивилни функционери.

Договорот е постигнат на синоќешниот состанок на делегацијата на Воениот совет и Силите за слобода и промени во кои партиципира суданската опозиција.

По повеќемесечни антивладини протести, армијата на Судан изврши државен удар со кој од власта го собори претседателот Омар ал Башир, кој на власт беше од 1989 година.

Војската формираше Воен совет што требаше да управува со земјата во преодниот период од две години, но опозицијата се противеше на владеењето на Воениот совет и побара итно формирање цивилна власт.

Би можело да ве интересира

Омар ал Башир во палатата криел милиони евра, наменети за подмитување

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Судан обвинет за илегално поседување девизи

Ана Ололовска

Поранешниот судански претседател обвинет за нелегално поседување девизи

Над 60 луѓе загинаа во поплавите во Судан

Ана Ололовска

Суданскиот Суверен совет положи заклетва

Ана Ололовска

Во поплави во Судан загинаа 46 луѓе

Ана Ололовска