Судан: Прекин на преговорите меѓу демонстрантите и војската

Од:

Демонстрантите во Судан ги прекинаа преговорите со Воениот совет бидејќи не е исполнето нивното барање армијата да им ја предаде власта на цивилите.

Еден од демонстрантите истакна дека се разочарани „бидејќи војската е само продолжение на режимот кој украде 30 години од нас“.

Суданската војска го собори претседателот Омар ал Башир по четиримесечни улични протести поради неговото 30-годишно владеење, проследено со конфликти, граѓанска војна и корупција.

Протестите во главниот град Картум продолжуваат со барање војската да им ја предаде власта на цивилите. Воениот совет соопшти дека е подготвен да исполни некои од барањата на демонстрантите, вклучувајќи ја и борбата против корупцијата, но не и да им ја предаде власта на лидерите на протестите.

Тие истакнаа дека по две години транзициски период ќе организираат избори и подготвени се заедно со активистите кои се против Башир и опозициските групи да формираат привремена цивилна влада.

Би можело да ве интересира

Омар ал Башир во палатата криел милиони евра, наменети за подмитување

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Судан обвинет за илегално поседување девизи

Ана Ололовска

Поранешниот судански претседател обвинет за нелегално поседување девизи

Над 60 луѓе загинаа во поплавите во Судан

Ана Ололовска

Суданскиот Суверен совет положи заклетва

Ана Ололовска

Во поплави во Судан загинаа 46 луѓе

Ана Ололовска