Судан има драматичен недостиг на храна поради намалувањето на хуманитарната помош

Од:

Илјадници лица во Судан се изложени на драматичен недостиг на храна, поради намалувањето на хуманитарната помош, а две деца и едно возрасно лице умреле од глад во Јужен Судан.

dobivaj vesti na viber

Хуманитарните работници прецизираа дека до смртните случаи дошло во камп за раселени лица во државата Варап, на северот на земјата, пренесува Би-Би-Си.

Вака алармантната ситуација во Судан настана откако Светската програма за храна (WFP) на Обединетите нации, поради недостиг на средства, ги прекина програмите за рационализирање на храната во многу делови на земјата.

Телото на ОН во јуни соопшти дека се недостигаат околу 426 милиони долари за продолжување на дистрибуцијата на храна, но таа помош не пристигнала бидејќи меѓународната заедница се фокусирала на други кризи кои се преклопуваат, вклучително и војната во Украина.

Сами Ал Субаихи, кој работи со Лекари без граници, изјави дека повеќе од 20.000 лица кои живеат во камповите за раселени лица се изложени на ризик од глад.

Претставник на Светската програма за храна кажа дека нивното тело „ја суспендираше помошта во храна за 1,7 милиона лица во земјата поради недостиг на средства“, но нагласи дека сè уште се обезбедува помош за 4,5 милиони лица.

Суспензијата е воведена во различни региони на Судан и сега повеќе од 60 отсто од вкупното население, кое брои 11 милиони Суданци, се соочува со недостиг на храна.

Од стекнувањето на независноста во 2011 година, насилството е дел од секојдневниот живот во Јужен Судан, што дополнително го загрозува снабдувањето со храна, и покрај формирањето на Владата на национално единство во 2020 година.

Ситуацијата дополнително се влоши со четирите последователни сезони на поплави, во кои беа уништени куќи, опустошени земјоделски површини и раселени десетици илјади лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 220 жртви во племенски судири во Судан

Во Судан околу седум милиони деца не одат на училиште

А1он

Во поплавите во Судан загинаа 66 луѓе

А1он

Илјадници Суданци низ улиците на Картум протестираат против воената управа

ОН: Речиси 12 милиони се соочуваат со акутен глад во Судан

ОН ја осуди интервенцијата против демонстрантите во Судан

Ана Ололовска