Судан: Барањето на претседателот Башир за влезна виза е се уште во Амбасадата на САД

Од:

Суданското Министерство за надворешни работи негираше информации дека претседателот Омар Башир одлучил да не учествува на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Тие тврдат дека молбата на претседателот за виза се уште се разгледува.

– Барањето за влезна виза на претседателот и делњгацијата се уште е во Амабсадата на САД во Картум, соопшти Министерството.

Тие ги повикаа САД да ги исполнат обврските како држава домаќин на ОН и да издадат визи. Против суданскиот претседател има налог за апсење од страна на Меѓунардониот кривичен суд.

Би можело да ве интересира

Во судирите во Јужан Судан убиени над 300 лица

Ана Ололовска

САД по 22 години прифатија Судан да испрати амбасадор во Вашингтон

А1он

ВИДЕО: Суданскиот премиер Абдула Хамдок бил цел на атентат во Картум

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба

Leave a Comment

3 × two =