Суд: Знакот на Адидас не е карактеристичен

Од:

Општ суд на ЕУ во Луксембург пресуди против германската компанија за спортска опрема Адидас во спор со Канцеларијата на ЕУ за заштита на интелетуалната сопственост која одби да регистрира знак на компанијата.

Судот пресуди дека Адидас не може да докаже дека трите нивни познати ленти заслужуваат да бидат заштитен знак – доволно караклтеристичен знак во ЕУ.

Компанијата Адидас соопшти дека е разочарана со одлуката и разгледува што ќе биде нивни следен чекор.

Пред три години Канцеларијата на ЕУ за заштита на интелектуална сопственост отфрли да регистрира знак на компанијата наведувајќи дека не е доволно препознатлив во ЕУ, а судот ја поддржа таа проценка.

Би можело да ве интересира

Германија воведува задолжително вакцинирање против мали сипаници

Ана Ололовска

Меркел побара од Турција да ја запре офанзивата во Сирија

Од Франција, Белгија и Германија депортирани 100 албански државјани

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Татјана Ташкова

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Ана Ололовска

Дојче Банк вмешана во корупциски скандал во Кина

Ана Ололовска