Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна

Од:

Суд во Нигерија осуди човек на смрт со бесење, во рочиште одржано преку апликацијата Зум.

Организацијата за човекови права Хјуманс рајтс воч оцени дека станува збор за свиреп и нехуман начин на пресудување по овој предмет.

Судијка од Лагос го осуди Олелекан Хамид на смрт со бесење поради убиство на една жена.

Сослушувањето треше три часа, на кое присуствувале и адвокатите.

Пресудата е донесена во понеделникот, при што Хамид се вклучил на Зум од затворот, судијката од Врховниот суд во Лагос, а адвокатите од други локации.

Хамид изјави дека не е виновен за убиството на 76-годишната Јоласун Окинсања.

– Судот пресудува дека ќе ве обесат со бесење за врат додека не ве прогласат мртов. Бог нека се смилува на вашата душа. Тоа е виртуелната пресуда на судот, рече судијката.

Претставник на Хјуманс рајтс воч за Би-Би-Си изјави дека виртуелната судница покажала дека е можно и натаму да се има пристап до правото и законите, но дека е погрешно да се носи пресуда за смртна казна преку виртуелно судење.

„Оваа казна е архаична, свирепа и нехумана и треба да се укине“, оцени ХРВ.

Би можело да ве интересира

Казахстан ја укина смртната казна

Во Нигерија при напад на Боко Харам убиени најмалку седум луѓе

Жарко Настоски

Опасност од Нигерија, можна појава на нов вид коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Нигерија: Непозната вооружена група ослободи 340 деца што ги грабна од училиште

Жарко Настоски

Групата Боко Харам тврди дека киднапирала стотици ученици во Нигерија

Ана Ололовска

Врховниот суд во Иран ја потврди смртната казната за новинарот Зам