Суд на ОН: Русија да ги врати украинските бродови и да ги ослободи морнарите

Од:

Меѓународниот суд за поморско право донесе пресуда денеска дека Русија мора да врати три украински бродови и да ослободи 24 морнари кои се во притвор.

Трибуналот, со седиште во Хамбург, денеска донесе пресуда во случај кој Украина го започна против Русија.

Минатата година Русија конфискуваше три украински бродови во Керчкиот проток, што ги поврзува Црното Море и Азовското Море и притвори 24 членови на екипажите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ракета лансирана од руска подморница погоди мета оддалечена 350 километри

Пожар во руски центар за истражување на вирусите

Татјана Ташкова

Руски граничари повредени при напад на севернокорејски рибокрадци

Кремљ: Се уште не сме добиле одговор од Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Во 2019 година во 17 региони на Русија откриени терористички ќелии

Ана Ололовска

Путин и понуди руско оружје на Саудиска Арабија