Суд му забрани на Трамп да ја менува армиската политика кон транссекусалците

Федералниот суд во Вашингтон му забрани на американскиот претседател Доналд Трамп да ја менува политиката за служење на транссексуални лица во Вооружените сили на САД.

Во август годинава, Трамп изјави дека планира да ја измени одлуката од 2016 година, со која служење во Армијата ми се дозволува на лица кои отворено се декларираат како транссексуалци.

Тој тогаш најави дека ќе нареди враќање на претходните одредби со кои на транссексуалните лица не им се дозволуваше служење во редовите на Вооружените сили на САД.

Судот оцени дека трансексуалците припадници на Вооружените сили на САД кои поднесоа жалба против најавената измена на Трамп, веројатно би го добиле спорот во судски процес и му забрани на американскиот претседател да ја менува оваа армиска политика.

Би можело да ве интересира

Трамп: Соборивме ирански дрон

Анкета: Бајден со најголема популарност кај демократите за да му се спротивстави на Трамп

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

Ана Ололовска

САД со нови санкции кон Русија поради задржаните украински морнари

Ана Ололовска

Трамп: Соборивме ирански дрон во Ормутскиот Теснец

Ана Ололовска

ФеД: Економската активност во САД продолжува да расте со умерено темпо

Ана Ололовска