Студија: Арктикот не бил толку топол како денес повеќе од 7.500 години

Од:

Арктикот никогаш не бил толку топол во последните 7.500 години како што е денес, се вели во студија објавена денеска во списанието Nature Communications.

dobivaj vesti na viber

Научниците користеле анализа на годовите на дрвјата од 5618 година п.н.е. за „да откријат дека затоплувањето во индустриската ера е без преседан по стапка и оти ја подигнало летната температура на нивоа над оние реконструирани во последните седум милениуми“.

Реконструкцијата на климата е можна бидејќи ерозијата на полуостровот Јамал откри древни стебла, чии годови може да се користат за читање на летните температури, кои влијаат на растот на дрвото.

Повеќе од 3.500 стебла се ексхумирани во Сибир, а 1.425 од нив се анализирани во студијата.

Би можело да ве интересира

Тимерманс: Без одлука наместо лоша одлука на КОП27

Ана Ололовска

Светските музеи изразија загриженост по нападите на климатските активисти

Ана Ололовска

Климатолозите тврдат дека летниот мраз на Арктикот ќе исчезне до 2050 година

Ана Ололовска

Нов извештај на СМО: Температурите во Европа растат двојно побрзо од остатокот од светот

Ана Ололовска

ОН: Минатата година рекорден раст на нивоата на „стакленични“ гасови во атмосферата

Ана Ололовска

ОН: Климатските промени ќе предизвикаат влошување на квалитетот на воздухот

Ана Ололовска