Странските туристи во Франција од идната недела ќе плаќаат за тест за Ковид-19

Од:

Од идната среда (7 јули) странските туристи во посета на Франција ќе треба да платат за тест за Ковид-19, изјави владиниот портпарол Габриел Атал.

– Одлучивме дека странските туристи треба да плаќаат за тестовите – 49 евра за PCR тестот и 29 евра за антиген тест. Ова е реципроцитет затоа што Французите кои патуваат во странство треба да плаќаат за овие тестови во повеќе земји, изјави Атал.

Претходно, водечкиот научен советник на француската влада, Жан-Франсоа Делфреси, изјави дека Франција веројатно ќе има четврти бран на Ковид-19 поради појавата на Делта сојот на вирусот.

Би можело да ве интересира

Закана за бомба во музеј во Лион, наредена е евакуација

А1он

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Нови протести во Франција против пензиската реформа

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска

Полицијата во Париз употреби солзавец против демонстрантите

Ана Ололовска

Во Косово граѓаните повикани да носат маски и да се вакцинираат

Ана Ололовска