Странските борбени сили за 15 дена ќе го напуштат Ирак

Од:

Ирак и САД во јули се договорија до крајот на годината од Ирак да се повлечат сите американски борбени трупи.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата Анадолија пренесува дека според овој договорот, странските сили ќе го напуштат Ирак во рок од 15 дена.

Генерал-мајор Тахсин ал-Кафаџи, портпарол на заедничката оперативна команда, за ирачката државна агенција кажа дека заминувањето на странските сили се одвива според планот.

Тој, меѓутоа, додаде дека во воената база Аин ал Ашад ќе остане ограничено странско присуство.

-Поголемиот дел од борбените сили го напуштија Ирак, оставајќи ги само советниците и оние кои работат во областа на разузнавањето, извидувањето и обуката, додаде Ал-Кафаџи.

На покана на ирачката Влада, САД од 2014 година ја предводеше меѓународната коалиција во борбата против Исламска држава.

Американските воени бази во Ирак во последниве месеци беа цел на серија ракетни напади, а Вашингтон за нив најчесто ги обвинуваше вооружените фракции лојални на Иран.

Согласно одлуката на ирачкиот Парламент од јануари 2020 година ирачките политичари побараа повлекување на американските војници од оваа земја.

Би можело да ве интересира

Ирак, САД и Франција потпишаа договори за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија

Ана Ололовска

Над илјада Ирачани завршија во болница поради последици од песочната бура

Ана Ололовска

Група туристи од Ирак исчезнала во Москва

Ана Ололовска

Турција ја прогласи успешна воената операција против ПКК во Ирак

Ана Ололовска

Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

Ана Ололовска

Изборот на претседател на Ирак одложен за 30 март

Ана Ололовска