Стоунхенџ изграден во знак на помирување на британските племиња

Од:

По многу теории за изградбата и целта на скулптурите од камен Стоунхенџ, научниците сега тврдат дека е изграден во знак на помирување на британските племиња.

dobivaj vesti na viber

По десетгодишно истражување тим на британски научници дојде до заклучок дека Стоунхенџ имал за цел да го потврди создавањето на сојузот помеѓу заратените племиња од истокот и западот на земјата.

Столбовите од камен според нив ги симболизираат различните кланови кои пред каменото доба често биле во меѓусебен судир.

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Египет ги изложи неодамна откриените артефакти стари 2.500 години

Предраг Петровиќ

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

„На север од егејскиот свет“ – нова книга на археологот Драги Митревски