Стотина луѓе загинаа откако циклон ги погоди Мозамбик и Малави

Од:

Циклонот „Идаи“, кој ги погоди Мозамбик и Малави предизвика смрт на стотина луѓе, а половина милион жители на Мозамбик останаа без електрична енергија, соопшти Националниот институт за спречување на катастрофи.

dobivaj vesti na viber

Циклонот пропратен со обилни дождови и ветрови со брзина до 170 километри на час се движи кон Запад, кон Малави и Зимбабве.

Од циклонот најпогоден е Бејра, четвртиот град по големина во Мозамбик, каде се уништени неколку илјади куќи.

Мозамбик и во минатото беше погоден од циклони, а во 2000 година во невремето загинаа 350 луѓе, а 650.000 беа раселени.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска

Уставниот суд на Малави ги поништи резултатите од претседателските избори

Ана Ололовска

Претседателот на Мозамбик и лидерот на опозицијата потпишаа нов мировен договор

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

Во Мозамбик после циклонот прогласена епидемија на колера

Ана Ололовска