Стотици здравствени работници во Индонезија се заразиле со „делта“ сој на Ковид-19 по примената вакцина „Синовак“

Од:

Повеќе од 350 доктори и здравствени работници се заразиле со Ковид-19 во Индонезија, иако биле вакцинирани со „Синовак“, а десетици биле хоспитализирани, пренесува „Ројтерс“ официјален став, како загриженост за тоа дека некои вакцини не се доволно ефикасни против посилните соеви на Ковид-19.

Повеќето здравствени работници биле асимптоматски и се во самоизолација, изјавил Бадау Исмојо, шеф на здравствената канцеларија во областа Кудус во Централна Јава, но десетици се хоспитализирани со висока трески и паѓање на нивото на сатурација.

Во Кудус има 5.000 здравствени работници, кои се борат со Делта, за кој се верува дека е позаразен сој на Ковид-19 и кој ги зголеми хоспитализациите за над 90 проценти.

Речиси сите здравствени работници ја имаат примено кинеската вакцина „Синовак“.

„Податоците покажуваат дека заразените во Кудус го имаат Делта сојот на Ковид-19, затоа не е изненадување што инфекцијата е поголема отколку порано, бидејќи, како што знаеме, мнозинството здравствени работници во Индонезија добија Синовак, а ние сè уште не знаеме колку таа вакцина е ефикасна против сојот Делта “, изјавил Дики Будиман, епидемиолог од австралискиот универзитет Грифит.

Портпаролот на „Синовак“ за „Ројтерс“ не бил достапен за коментар за ефикасноста на вакцината против поновите соеви на вирусот.

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри итната употреба на вакцината „Синовак“ кон почетокот на месецов.

Би можело да ве интересира

Вакцинираните со „Синовак“ и „Синофарм“ трета доза може да примаат три месеци по ревакцина

Предраг Петровиќ

Единаесет ученици се удавија во извидничка несреќа во Индонезија

Индонезија: Еруптираше вулканот Мерапи

А1он

Индонезија ги заострува мерките поради ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Вакцината „Синовак“ е безбедна и ефикасна, уверува Грозданова

Жарко Настоски

Пристигнаа 500.000 вакцини „Синовак“, продолжува масовната имунизација на населението

Ана Ололовска