Стотици пожарникари гаснат пожари во Каталонија

Од:

Стотици пожарникари се ангажираниз агаснење шумски пожари во регионот Каталонија.

Најмалку 500 луѓе се евакуирани, јавија мадридски медиуми.

Шпанија е погодена од топлотен бран и според метеоролозите се очекуваат температури над 40 степени Целзиусови.

Пожари загрозија површина од околу 20.000 хектари.

Би можело да ве интересира

Поради големите загуби „Нисан“ ја затвора фабриката во Барселона

А1он

Шпанија им оддаде почест на жртвите од Ковид-19

А1он

Во Шпанија десетдневна жалост за жртвите од Ковид-19

Ана Ололовска

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

А1он

Кориера дела Сера: Во битката со коронавирусот победија посиромашните европски земји

А1он

Шпанија/Ковид-19: Вонредната состојба продолжена до 7 јуни

Ана Ололовска