Стотици пожарникари гаснат пожари во Каталонија

Од:

Стотици пожарникари се ангажираниз агаснење шумски пожари во регионот Каталонија.

Најмалку 500 луѓе се евакуирани, јавија мадридски медиуми.

Шпанија е погодена од топлотен бран и според метеоролозите се очекуваат температури над 40 степени Целзиусови.

Пожари загрозија површина од околу 20.000 хектари.

Би можело да ве интересира

Генерален штрајк во Каталонија

Ана Ололовска

Пуџдемон им се предаде на белгиските власти, одбива екстрадиција

Ана Ололовска

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Ана Ололовска

Анкета: Владејачките социјалисти во Шпанија ја губат поддршката пред изборите

Ана Ололовска

Тора: Каталонија треба да одржи нов референдум за независност

Ана Ололовска

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Ана Ололовска