Стотици луѓе на анти-ковид протести во Вухан

Од:

Стотици луѓе денеска протестираат во Вухан во централна Кина, покажаа преносите во живо, додека демонстрации против строгата политика за спречување на ширење Ковид-19 избија во таа држава, јавија западни медиуми.

Инсерти од улици во центарот на градот – каде што Ковид-19 првпат се појави во 2019 година – покажуваат луѓе собрани на протест и кои го снимаат протестот со нивните мобилни телефони.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски

Кинески епидемиолог: 80 отсто од населението веќе имало корона, втор бран е малку веројатен

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска

Албанските граѓани без виза ќе патуваат во Кина

А1он