Стотици христијани во Светата земја за велигденските празници

Од:

Стотици христијани го одбележуваат денеска Христовото распнување во Светата земја.

Верниците се упатуваат во црквата на Божјиот гроб во источен Ерусалим за утрешната миса, со која почнуваат настаните поврзани со Велики петок.

Римокатолиците и протестантите ќе учествуаат подоцна денеска во процесии по стапките на Исус во Стариот град. Вечерва ќе биде отслужена света литургија во црквата во Витлеем, каде се родил Исус Христос.

Христијаните веруваат дека Исус бил распнат во петок и оти воскреснал на Велигден, в недела. Православните христијани, кои се раководат според стариот Јулијански календар, Велигден оваа година го празнуваат во мај.

Би можело да ве интересира

Денот на Албанската азбука – 22 Ноември, неработен за припадниците на албанската заедница

Ана Ололовска

Денот на Македонската револуционерна борба – 23 oктомври, неработен за сите граѓани

Ана Ололовска

Меѓународниот ден на Бошњаците 28 септември, неработен за припадниците на бошњачката заедница

Ана Ололовска

Првиот ден на Јом Кипур неработен за припадниците на еврејската заедница

Ана Ололовска

Националниот ден на Власите, 23 мај, неработен ден за припадниците на влашката заедница

Ана Ололовска

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 × four =