Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска пристигна во Јужна Кореја како дел од турнејата чија цел е зајакнување на врските со американските сојузници во услови на војна во Украина и растечкото ривалство со Кина, а во понеделник ќе ја посети Јапонија.

Столтенберг во јужнокорејската престолнина Сеул се сретна со министерот за надворешни работи Парк Џин, а подоцна ќе се сретне и со претседателот Јун Сук-Јол и министерот за одбрана Ли Џонг-Суп.

„НАТО е загрижен за непромислените ракетни тестови и нуклеарната програма на Северна Кореја, додека војната во Украина има несакани последици за Азија“, изјави Столтенберг на почетокот на средбата со Парк, осврнувајќи се на сомневањата дека Северна Кореја и дава воена поддршка на Русија.

„Ова само нагласува колку сме меѓусебно поврзани“, рече тој.

Двајцата ги истакнаа „заедничките вредности“ меѓу земјите-членки на НАТО и Јужна Кореја.

„Со оглед на денешните глобални предизвици без преседан, веруваме дека солидарноста меѓу земјите кои ги споделуваат вредностите на слободата, демократијата и владеењето на правото е поважна од кога било“, рече Парк.

Столтенберг во понеделник ќе отпатува за Токио, каде ќе се сретне со јапонскиот премиер Фумио Кишида и со други јапонски претставници.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО

Украина поканета на самитот на НАТО

Ана Ололовска