Столтенберг: Украина влегува во НАТО

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека порано или подоцна Украина ќе се приклучи на Алијансата, но не прецизираше кога.

„Нема сомнеж дека Украина ќе заврши во НАТО“, рече тој во интервју за медиумската куќа „Функе“.

Столтенберг истакна дека „никој не знае“ кога ќе завршат борбите во Украина.

„Повеќето војни траат подолго од очекуваното на самиот почеток. Затоа, мора да бидеме подготвени за долга војна во Украина. Сите сакаме брз мир“, додаде генералниот секретар на НАТО.

Тој исто така изјави дека, според него, ако Украина престане да се бори, таа „ќе престане да постои“. И ако Русија ги прекине непријателствата, тогаш ќе има мир, смета Столтенберг.

„Кога оваа војна ќе заврши, ќе ни требаат безбедносни гаранции за Украина. Во спротивно, историјата може да се повтори“, тврди тој.

По самитот на НАТО, кој се одржа во Вилнус на 11-12 јули, Столтенберг изјави дека земјите-членки на блокот одлучиле да не бараат од Украина да го спроведе Акциониот план за членство во алијансата. Дополнително, беше одобрена повеќегодишна програма за воена помош на Киев и формирање на Советот Украина-НАТО. Во финалната објава се наведува дека поканата за членство на Украина во блокот ќе биде испратена откако сите сојузници ќе се договорат за ова прашање и кога ќе бидат исполнети сите услови.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката