Столтенберг: Се соочуваме со најсложеното безбедносно опкружување од крајот на Студената војна

Од:

Самитот на НАТО следната година ќе биде во Литванија, најави денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг.

Средбата е закажана за 11 и 12 јули во Вилнус.

-Се соочуваме со најсложеното и најнепредвидливото безбедносно опкружување од крајот на Студената војна, а состанокот во Вилнус ќе биде можност шефовите на држави и влади на НАТО да се договорат за следните чекори за зајакнување на нашите способности за одвраќање и одбрана, изјави секретарот изјави генералот.

Според него, учесниците на самитот ќе разговараат за зголемување на трошоците за одбрана и помошта за Украина.

-Во време на зголемена стратешка конкуренција, односот меѓу Европа и Северна Америка во НАТО останува клучен за безбедноста на една милијарда граѓани на земјите од Алијансата, додаде Столтенберг.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

НАТО ја поздрави одлуката на Берлин да дозволи испораки на тенкови за Украина

А1он

Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликтот

А1он

„Анкара може да се повлече од НАТО за пет до шест месеци“: Турската патриотска партија започна кампања за повлекување од алијансата

А1он

Столтенберг поддржува трошоците за одбраната да бидат над два отсто од БДП

А1он

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Ана Ололовска

Столтенберг: Ќе најдеме решение за испорака на тенкови во Украина

А1он