Столтенберг: Повторното заземање на Лиман покажува дека Украина е способна да ги ослободи окупираните територии

Од:

Враќањето на градот Лиман во регионот Доњецк под контрола на Украина покажува дека вооружените сили на Украина се способни да ги потиснат руските сили од териториите кои се привремено окупирани од нив, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Ен-Би-Си, известува дописникот на Укринформ.

dobivaj vesti na viber

„Оваа недела видовме дека тие успеаја да заземат нов град, Лиман, а тоа покажува дека Украинците напредуваат, и се способни да ги потиснат руските сили поради нивната смелост, поради нивната храброст, нивните вештини, но секако и поради напредното оружје што го обезбедуваат САД и другите сојузници“, рече Столтенберг.

Според него, најдобриот одговор на обидот за илегална анексија на Русија на дополнителни украински територии е да продолжи да ја поддржува Украина.

„Сојузниците ја засилуваат својата поддршка за Украина и тоа е најдобриот начин да се осигура дека овие територии се дел од Украина и дека Украина е всушност способна да ги ослободи и врати окупираните територии“, рече Столтенберг.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда